MUSH Mix It Freeze‑Dried Kyckling är utvecklat för hundägare som vill ge sin hund fördelarna med råfoder, men i en lätt och praktisk form. Genom frystorkning bevaras råvarornas naturliga smak och näringsämnen utan att några tillsatser behövs. Produkten passar utmärkt i vardagen, på resor eller i situationer där frysförvaring inte är möjlig.
Mix It Freeze‑Dried Kyckling består av 92 % kyckling – kött, lunga, hjärta, lever, ben och brosk – kombinerat med grönsaker och nyttiga fibrer som broccoli, rödbeta, morot och äppelfiber. Tillsammans ger det ett naturligt proteintillskott som gör torrfodret mer smakligt och näringsrikt.
Användning:
Den används genom att ersätta en del av torrfodret i förhållandet 1:1 i volym, och kan serveras torr eller med tillsatt vatten.
Exempel: tar du bort 1dl torrfoder ersätter du med 1dl Mush Mix It

